CS220-25D
Product Categories
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
CS220-25D
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs
Voltage - On State (Vtm) (Max) : 1.8 V
Product Status : Obsolete
Mounting Type : Through Hole
Package : Bulk
Voltage - Off State : 400 V
Series : -
Mfr : Central Semiconductor Corp
Supplier Device Package : TO-220-3
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 25 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1.5 V
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 30 mA
SCR Type : Standard Recovery
Package / Case : TO-220-3
Current - Hold (Ih) (Max) : 50 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : -
Description : SCR 400V 25A TO220
Contact Now
SCR 400 V 25 A Standard Recovery Through Hole TO-220-3